Header image
обзор статей и страниц краеведческого альбома

Велетень (Держпром)

“Всесвіт”, 1926

Нарис В.Вікторова

Там, де ще так недавно поміж закинутими городами й малопроїзднимидорогами буйно розросталися бур’яни, де бездомні пси І останні ракли ховалися в ярах, на смітниках, шукаючи собі там поживи І притулку,—на пустирях колишніх університетських земель, між ветеринарним Інститутом, Павлівкою й Шатилівкою, повстало тепер нове життя.

Там зараз росте залізно-бетоновий велетень. Спираючись на часту сіть дерев’яних стоянів, обплутаний густим павутинням дротів, оперезаний залізними скріпами, що-день то вище підноситься він в нестримному творчому пориві, рвучись до синього неба.

Це будується перший на Вкраїні „хмарочос”— будинок Держпромисловости.

Десятки тимчасових сходів, драбин, широких І вузьких, перетинають будинок І перекидають з поверху на поверх цілу армію бетонщиків, арматурщиків, теслярів. Тонну за тонною піднімають нагору підйомні машини заліза, дерева, бетону.

День I ніч кипить робота. Скоро зайде сонце – на кожному участковібудівлі засвічуються електричні сонця - лихтарі на тисячу свічок, і робота йде до ранку без перерви.

Зараз тут робить, на три зміни, 1.400 чоловік.

Таким темпом стали робити недавно —з 25 серпня. До того часу робило тут 300 чоловік, бо малося довести будову до стану так званої активної консервації, щоб відкласти закінчення їїдо того часу, коли фінансові умови стануть кращі. Цього року малося збудувати тільки цокольний поверх, в межах обрахунку на 1,5 міліона карбованців.

Тов. Дзержинський, бувши в Харкові, докладно дізнався, як іде будова, визнав, що це діло здорове і що треба робити його далі і збудувати цього року один корпус, а будову двох Інших корпусів відкласти на той рік.

Справу цю, після багатьох відомчих перешкод, розв’язано в Москві за енергійною допомогою т. Дзержинського.Таким чином, робота почалася зовсім несподівано І з великим запізненням.

Згідно з планом роботи, перший корпус мусить бути начорно закінчений в листопаді цього року, а весь будинок — наступного року. Зараз бетонується дахдругого участку будови І добудовується останній поверх на першому участку.

Будинок Держпромисловости будується по проекту академіка архитектури Серафімова І будівничих Фельгера та Кравця. Вцілому це – конструктивнігромади від 7-идо 14-и поверхів, розділені вулицями І сполучені критими перекидними містками.

Елементи будинку —прямокутні колони, такі самі балки й перекриття. У великих просвітах — саме скло. Рідка простота і легкість форми. Архитектурний ефект збудований на грі конструктивних мас. Стиль цей звичайний тепер при будові найкапітальніших будинків в Західній Европі й Америці. Кубатура будинку величезна – біля 35.000куб. сажнів у трьох корпусах разом.

Окрім трестів, в будинку Держпромисловости міститимуться банки, філії почти й телеграфу, власна телефонна станція, автоматична почта для зносин трестів між собою.

На майдані перед будинком буде вузол цІлого ряду трамвайних ліній, як на майдані Р. Люксембург.

Увесь район поділено на участки, які віддається ріжним установам – забудовувати їх величезними будинками.

В майбутнім – це центр нового Харкова, гарно й раціонально забудований в новім стилі західно-европейських і американських міст.

(Текст напечатан с сохранением грамматики оригинала).


Free counters!
Яндекс.Метрика
 
 Харьков Харьков: новое о знакомых местах © 2011 -